Afriku voli cili svit: Još jedan Kup nacija pun magije, ludila i radosti

Fudbaleri Obale Slonovače pobjedom nad Nigerijom od 2:1 osvojili su po treći put Afrički kup nacija, koji je ponovo ispunio sva moguća očekivanja, a i preko toga.

Afrički kup nacija, kao i Kup Azije svojim terminom remeti redovna prvenstva, posebno ona najjača u Evropi. Tada su klubovi prinuđeni da puste svoje igrače u sred sezone na mjesec dana da igraju za svoju domovinu.

Neki su poput Andrea Onane odlučili da ispoštuju i klub i nacionalni tim. I tako je nakon utakmice s Totenhemom htio da krene put Afrike, ali su letovi otkazani. Uspio je automobilom da ode u Obalu Slonovače, no tamo kada je stigao shvatio je da nije u protokolu za utakmicu. Ipak u drugoj je branio protiv Gambije i bio je očajan, bez ijedne odbrane, te je do kraja učešća svoje selekcije na turniru sjedio na klupi.

RTS547M4
REUTERS/Mohamed Abd El Ghany

Kao po običaju s obzirom na stanja u njihovim državama pojedine reprezentacije su tražile da im se isplate obećani bonusi. Među takvima je bila i Gambija koja je imala veoma loše iskustvo kada je krenula čarter letom ka Obali Slonovače, ali se avion sa reprezentativcima i stručnim štabom vratio kući poslije samo devet minuta leta.

Razlog je nedostatak kiseonika u avionu, zbog kojeg je nekoliko reprezentativaca čak krenulo da gubi svijest. Na kraju su otišli na šampionat i tu su izgubili sve tri utakmice.

U Gvineji igrač Morlej Sila je izbačen iz tima zato što je optužio selektora da mu je ukrao dres Vinisijusa Žuniora koji je ovaj dobio nakon prijateljske utakmice protiv Brazila. Iz Saveza su zatražili od igrača da uputi izvinjenje, što je on odbio i tako nije igrao na turniru.

RTS4ZSZF

Pozitivno iznenađenje u grupnoj fazi je bio bivši član Tuzla sitija, Emilio Nsue. On je u pobjedi Ekvatorijalne Gvineje od 4:2 nad Gvinejom Bisao postigao het-trik, što niko na ovom turniru nije uradio od 2008. godine.

Favoriti su bili posebna priča, Egipat je bio očajan. Odigrali su tri puta neriješeno i nekako su prošli grupu, a na sve to se povrijedio i Mohamed Salah koji je odmah otišao u Englesku. Tu su uslijedili napadi na njega, da nije dovoljno posvećen reprezentaciji.

U istoj grupi svoje takmičenje je završila Gana, koja je prije početka bila jedan od favorita. Koliko su svi oko te selekcije bili razočarani najbolje govori podatak da su ne navijači, nego novinari napali igrače i stručni štab nakon što su napuštali teren u posljednjem kolu. Alžir je završio grupu na posljednjem mjestu sa samo jednim bodom.

Maroko i Senegal su lagano prošli grupnu fazu i svi su ih već jednim dijelom vidjeli u finalu, no šampionat Afrike ponovo nije iznevjerio. Južna Afrika u kojoj većina igrača igra za lokalne timove je uspjela da izbacio Marokance u osmini finala pobjedom od 2:0 i tako krene u jednu od naljepših priča ovog takmičenja.

S druge strane Senegal je naletio na Obalu Slonovače i tu je ispao na penale, a priča o domaćinu je posebna. No prvo krenimo od DR Kongo u kojoj trenutno traju ratni sukobi. Igrači su više puta ukazivali na to, a tokom himni su gestikulirali pokazivanjem rukom kao pištoljem okrenutim prema glavi.

Protiv Egipta su prošli osminu finala nakon devet serija penala, uspjeli su se dohvatiti borbe za medalje, ali su tu poraženi nakon sedam serija penala i Južna Afrika je osvojila medalju nakon 24 godine.

GFwm2lzXAAAq01o
Printscreen

Za Nigeriju se može reći da je bez problema stigla do polufinala i tu je do 90. minuta imala prednost, ali je Južna Afrika izjednačila i kasnije se otišlo na penale, gdje je favorit opravdao svoju ulogu. U finalu ipak nisu mogli protiv magije domaćina.

A ona je bila posebna, kao organizatora svi su ih vidjeli među glavnim favoritima. Pobijedili su Gvineju Bisao, ali su onda doživjeli poraz od Nigerije i Ekvatorijalne Gvineje i već su se praktično oprostili od takmičenja.

Smijenili su selektora i onda ih je splet srećnih okolnosti stavio među četiri najbolje trećeplasirane ekipe i prošli su dalje. Mislili su da “iznajme” trenera do kraja turnira, ali su odustali i dali su pomoćniku da vodi tim.

Naišli su na Senegal i u 86. minutu Frenk Kesi je s bijele tačke osigurao produžetak, a na penalima su bila precizna sva petorica igrača, dok kod Senegalaca to nije bio slučaj.

RTSV3M6X

Protiv Malija su u četvrtfinalu gubili do 90. minuta kada je Simon Adingra izjednačio na 1:1, pa je u 122. minutu Umar Diakite postigao pobjedonosni gol za 2:1.

Tek drugu pobjedu u 90 minuta su ostvarili u polufinalu i to nad pomenutim DR Kongom golom Sebastijana Alera. Istom tom Aleru je u junu 2022. godine dijagnostifikovan rak testisa, tek što je prešao u Borusiju Dortmund iz Vest Hema.

No on se nije predavao i nakon svih terapija on se vratio fudbalu, a sada je postao heroj nacije. Došlo je na red i finale gdje je Nigerija povela sa 1:0, ali je domaćin bio taj koji je bolje igrao i koji je dokazao ono nepisano pravilo da istu ekipu ne možete dobiti dvaput na turniru. Kesi je izjednačio na 1:1, a za potpuno ludilo u Abidžanu pobrinuo se Aler golom za 2:1.

Sve u svemu još jedan Afrički kup nacija je ispunio svoja očekivanja da će biti lud i nezaboravan. Afrika je kroz vijekove oduševljavale mnoge, Dino Dvornik je pjevao da “Afriku voli cili svit”. Nažalost mnogi su je uništavali, no vedar duh ovih ljudi i tu borbu njima, koja se najbolje vidi kroza Alera, nisu mogli ubiti.