Klub je osnovala grupa trgovačkih pomoćnika koji su se okupljali u gostioni “Putnik” u Banjaluci po dogovoru iz 1925., da bi nekoliko decenija kasnije gradu na Vrbasu fudbaleri Borca donijeli fudbalsku groznicu. Nakon nekoliko bezuspješnih pokušaja u tom vremenu Borac je konačno postao jugoslovenski prvoligaš, a priča prepuna anegdota koje se i dan danas prepričavaju u starim gradskim kafanama među starim generacijama kreće ovako…
Startovao je tih 60-ih godina banjalučki klub sjajno. U prvoj utakmici na prepunom gradskom stadionu, golom Vezmara pobijeđen je Hajduk rezultatom 1:0. Badava je Splićanima bio i onakav majstor poput Bernarda Bajde Vukasa, jer su ih Borčeve tadašnje uzdanice Nikola Vezmar, Atko Kasumović, Branko Krivokuća, Stanislav Kolak, Franjo Tomljenović i Momčilo Bobi Spasojević u svemu nadmašili. Kolak, tadašnji čuvar mreže Banjalučana je kao mačka letio iz ugla u ugao i zaustavljao udarce Šenauera, Vidovševića i Ankovića.
Poslije je Borac je nastavio gurati solidno. Vratio se neporažen protiv Vojvodine u Novom Sadu, igrao 1:1 protiv Veleža i isti rezultat izborio protiv OFK Beograda na stadionu “Karaburma” koji je još bio u izgradnji. Bio je banjalučki velikan veoma jak, iako su za Beograđane tada igrali Skoblar, Samardžić, Vidinić i Antić, vrsni majstori fudbala.
Uslijedila su dva očekivana poraza. Prvo je Borac pao u Banjaluci protiv Partizana pred više od 16.000 gledalaca. Crno-bijeli tim iz Humske tada je sa Šoškićem, Galićem, Jusufijem, Sombolcem, Vasovićem i braćom Čebinac važio za pet najboljih evropskih klubova, a crveno-plave porazio je sa 7:4.
Naredne nedjelje u Sarajevu, Ferhatović, Makušević i Arslanagić nisu dozvolili izjednačenje. Bilo je 3:2 za bordo ekipu, a sve je već bilo riješeno u prvom poluvremenu.
Utakmica protiv Novog Sada u Banjaluci i eventualno novi bodovi trebalo je da Borac učvrste u sredinu tabele. Sve novine su objavile da su Banjalučani apsolutni favoriti.
U subotu, dan uoči utakmice, navratio je Miladin Mirković oko podneva u svoju kancelariju smještenu u baraci u zaleđu “Titanika”, okrenuo par telefona poslovnih saradnika kako bi dogovorio da sutra zajedno idu na utakmicu i iz ladice izvadio svoj tiket da ga ispuni i preda na trafici “Sportske prognoze”. Uplate su se primale do 14 časova. Na posebnom papiru nakon što je dobro analizirao sve parove, ispisao je svoj “tip”: pokraj para Borac – Novi Sad, u sve četiri kolone, igrao je “keca”. Taman se spremao da ispuni i tiket i preda ga na ovjeru, kada je u tom trenutku pogledao kroz prozor preko puta kojeg se nalazila minijaturna i gotovo skrivena bašta restorana “Beograd”.
Učinilo se Miladinu da vidi poznata lica koja se u bašti vesele, a ispred njih boce i čaše pića. Pogledao je još jednom i imao šta da vidi: Kolak, Vezmar, Kasumović i Krivokuća lumpovali su li, lumpovali… Vratio se za sto, opet prišao prozoru i tako nekoliko puta… Bio je veoma ljut – tako važna utakmica koja usmjerava dalju sudbinu Borca, a oni banče. Ko će sutra trčati za Krginom, Klipom i Lemićem – glavnim napadačima Novog Sada? Ko će nadskočiti gorostasnog Brzića i preskočiti žustrog Tojagića? Jer ovi što ispijaju čaše sigurno neće.
Prepisao je na kraju sa papira na tiket sve “tipove”, izuzev onog pored para Borac – Novi Sad i umjesto “keca” kojeg je naumio, odigrao je Miladin “dvojku”.
Sutradan na Gradskom stadionu u Banjaluci senzacija: Borac – Novi Sad 2:3, baš kako je na svom tiketu ispunio Mirković. Sve prvoligaške utakmice završile su toga dana oko 18 časova, a pet-šest minuta kasnije Mirković je skočio do samog neba. Pogodio je “dvanaesticu”.
Uveče, na kraju dnevnika, saopšteno je da će na “Sportskoj prognozi”, najviše zbog iznenađujuće pobjede Novog Sada u Banjaluci, biti rekordan dobitak, jer je samo jedan tiket sa dvanaest pogodaka. Naime, mjerio se Miladinov dobitak sa milionima, a taj novac omogućio mu je bezbrižan život. Kupio je i novog fiću, častio svakoga, a sebi ostavio da može posjećivati sve utakmice i trošiti dok još živi.
U posljednjoj utakmici te sezone Karlovac je savladan u Banjaluci sa ubjedljivih 7:1 i slavlje je moglo da počne. Borac je ostavio iza sebe najvećeg rivala, Željezničar iz Sarajeva. Taj istorijski rezultat ostvarila je ekipa koja je najčešće igrala u sastavu: Kolak, Krivokuća, Kulenović, Jurić, Švraka, Kasumović, Janković, Miljuš, Vezmar, Spasojević, Tomljenović, Timotijević i Knez. Nezaboravni su to dani za banjalučki fudbal.
Ali, za podvig u Prvoj ligi Borac nije imao snage, a nije imao ni srećno složenu najbolju postavu. Klub je napustio Tomo Knez, pokazalo se da je to bio nenadoknadiv gubitak, a angažovani su mladi igrači koji se nisu baš najsrećnije uklopili u novu sredinu. Na kraju sezone, Borac je ostao na začelju tabele i vratio se u Drugu ligu.
Iz godine u godinu, tragalo se za povratkom na veliku fudbalsku scenu. Sa Borcem su živjeli gimnazijalci i drugi banjalučki srednjoškolci. O Borcu se pričalo na korzu.
U ljeto 1970. godine Borac će igrati nezaboravne kvalifikacije protiv Osijeka i Borca iz Čačka. U utakmici odluke u Čačku ostvario je pobjedu golom Fazlića od 1:0 i ponovo postao prvoligaš. Takvo slavlje, kakvo po povratku iz Čačka, Banjaluka do tada nije vidjela. Članovi ekipe koja je drugi put postala prvoligaš najčešće su bili: Komadina, Komić, Pelc, Gavrilović, Agić, Odić, Alagić, Kušmić, Smileski, Jusić, Bećirbašić, Fazlić, Čorbegović, Blagajčević, Hrgić…
To je vrijeme kada Borac igra zapaženu ulogu u jugoslovenskom fudbalu, kada je Gradski stadion bio pretijesan da primi sve ljubitelje fudbala, vrijeme kada su crveno-plavi ispisali stranicu istorije koju upravo prepričavamo, baš kao i ovu novu, koju će jednog dana neko prepričavati…
marko
Kakva je to liga bila, svaki vikend derbi na gradskom stadionu
mijat
Sjajan tekst, kad bi neko pokrenuo opet tu regionalnu fudbalski ligu
NedZad
Sjajna priča, mogli ste uvesti opet neku sportsku prognozu u vašu ponudu
Ismar
super priča ali to je jedino što vam je ostalo, priča
Sanjin
e pa fudbal sve više i liči na anegdotu
matea
bila su to neka ljepša vremena…
Fuad
oh kako me dirnula ova bajka
aljosa
e bravo na objavi ovo su priče koje ne smiju da se zaborave
Faris
Firma i Lešinari se i dan danas poštuju i uvažavaju, ipak smo mi bratski klubovi
Nejra
Prije je sve bilo zanimljivije i igralo se sa više žara i ljubavi
MirZa
Mogli bi sad nekad da oragnizuju utakmicu između sebe, da se desi neka nova anegdota.
NedZad
Hvala vam što ne zaboravljate ove stare aseve Borca, to su bili pravi igrači, igrao je i moj pokojni djed i slušao sam dosta anegdota sa utakmica i treninga.
Jasmin
E ovo je tekst, kad uživaš čitajući, svaka čast na članku