Izvršni direktor NBA Evrope Džordž Ajvazoglu je za grčku “Gazetu” pričao o planovima za novi izgled te lige.
Registruj se bez čekanja za start jači nego ikada. 115 KM BONUSA DOBRODOŠLICE, bez skrivenih uslova, i spreman si za igru.
On je naglasio da će u tu novu ligu morati integrisati i gradove s bogatom košarkaškom istorijom.
“Pokušavamo da evropskoj košarci priđemo na najbolji mogući način prije nego što odlučimo o daljim koracima… Košarka je nesumnjivo drugi najpopularniji sport u Evropi. Međutim, nije za to dobio priznanje i komercijalnu vrijednost koju zaslužuje. Ključni razog je taj što je nema u tržišno važnim gradovima… Zato ćemo akcentat da stavimo na to kako da integrišemo ta tržišta u naš plan, ali to ne znači da ćemo biti kruti. Naprotiv, želimo da imamo balans i zato su istorijski gradovi sa bogatom košarkašom istorijom i strašću za sportom, kao što su Atina, Beograd, Istanbul i Tel Aviv više nego dobrodošli” – naglasio je Ajvazoglu.
Spominjao je da žele više uključiti i domaća prvenstva, te da moraju smisliti sistem kako da sve to naprave, te da će sigurno biti neki timovi stalni učesnici.
“Taj otvoreni dio lige činila bi četiri tima, zato i govorimo o polu-otvorenoj ligi. Oni morati da zarade svoje učešće, a kvalifikovaće se kroz nacionalna prvenstva. Jedan od najvećih problema evropske košarke je taj što su domaća prvenstva izgubila vrijednost koju su imala prije 25 ili 30 godina i šampionati više nisu garancija učešća u elitnim međunarodnim takmičenjima. Ono što mi želimo da postignemo je da povećamo vrijednost baze te košarkaške piramide, a nju čine domaća prvenstva” – objasnio je on i dodao:
“Biće bazirani na zapadu Evrope, ali i neki i na istoku i jugoistoku Evrope, sve na osnovu bogate tradicije u ovom sportu. Govorim o već postojećim klubovima s bogatom tradicijom, ili o velikim fudbalskim klubovima koji će ili postati aktivniji u košarci ili će stvoriti sasvim nove timove od nule. Za sada, prioritet su dva velika grada u Engleskoj, kao što su London i Mančester, tri u Francuskoj, kakvi su Pariz, Lion i Marselj, dva u Španiji, Madrid i Barselona, dva u Italiji, Milan i Rim, Berlin i Minhen u Njemačkoj, kao i preostala četiri koja sam ranije pomenuo: Atina, Beograd, Istanbul i Tel Aviv”.
Prema ovim navodima jasno je da će samo jedan klub s ovih prostora moći igrati u NBA Evropa ligi, no sigurno je da će se mnogo razgovarati o potencijalnim učesnicima i kako će sve to u budućnosti izgledati.
Takođe će biti zanimljivo vidjeti kako će Evroliga na sve ovo reagovati, a i sami klubovi koji su vlasnici licenci. Podsjetimo da je danas vlasnik Panatinaikosa Dimitris Janakopulos zaprijetio da će napustiti Evroligu zbog kako navodi lošeg suđenja koje imaju u ovom takmičenju.