Košarku, jedan od najpopularnijih sportova na planeti, izmislio je doktor Džejms Nejsmit, Amerikanac kanadskog porijekla, a prvi košarkaški meč u istoriji odigran je na današnji dan, 21. decembra 1891. godine.
Zbog želje roditelja da bude sveštenik, završio je teologiju, a uporedo i umjetnost. Za vrijeme studiranja intenzivno se bavio sportom i to izuzetno uspješno američkim fudbalom. Nakon što je prešao u američki gradić Springfild, paralelno uz igranje fudbala, završio je fakultet fizičkog vaspitanja, posvetio se poslu univerzitetskog profesora, a bio je čak i direktor Kanzas univerziteta.
Sport koji danas poznajemo kao košarku, te koji je planetarno ogromnu popularnost stekao među pristalicama kožne narandžaste lopte nastao je na poprilično čudan način. Ona je nastala kao prvobitno nova igra koju je on izmislio za poboljšanje fizičke spreme svojih igrača američkog fudbala, a povod za tako nešto desio se sa potrebom da i tokom hladnih zimskih dana njegovi igrači imaju gdje trenirati, baveći se fizičkom aktivnošću koja će kretanja, kao i intenzitetom podsjetiti na američki fudbal.
Kućni majstor Pop Stebins imao je korpe za breskve koje je na kreativan način odlučio iskoristiti gospodin Nejsmit, a uzimajući u obzir da se korpa na engleskom jeziku kaže “basket”, kombinacija sa kožnom loptom – “ball” stvorila je kombinaciju koja će zauvijek svoje pristalice imati širom planete.
Prvi košarkaški meč u istoriji odigran je na današnji dan 1891. godine, a zanimljivo je da završio rezultatom 1:0. Nejsmit je kasnije dočekao da njegov sport debituje na Olimpijskim igrama 1936. godine koje su održane u prestonici Njemačke, Berlinu.
Od prvobitnih 13 košarkaških pravila koja je napisao Džejms Nejmsit, uz manje ili veće korekcije i danas se koristi čak deset. Kako glasi NBA slogan “Više od igre” moderno doba nametnulo je uz razvijanje svih ostalih sportova surovi profesionalizam, mnoštvo novca i veliku komercijalizaciju koja ide uz košarku kao sport.
Ipak, kada se podvuče crta, kroz ovu divnu igru mnogi od nas napravili su svoje prve korake uz kožnu narandžastu loptu, stekli radne navike i neku vrstu etiku koju donose nastupi na kampovima, a mali procenat je i onih koju su napravili velike karijere što im je omogućilo život posvećen sportu koji je nastao kao kreativni plod mašte čovjeka koji je od lopte i korpi za breskve iskreirao “perpetum mobile”, a svi znamo šta to ustvari znači.
Hvala Vam gospodine Nejsmit!