Istina fudbalski klubovi iz BiH napravili su iskorak u evropskim takmičenjima, ali ono u čemu debelo kaskaju za, prije svega klubovima iz regiona, su izlazni transferi. Sarajevo i Borac jedini zaradili ovog ljeta.
Ne može niko reći da u Premijer ligi BiH nema kvaliteta. Ima i to se vidi posebno u posljednje dvije godine kada su, prvo Zrinjski, a sada Borac izborili evropsku jesen.
Ipak, klubovi se bore da prodaju igrače. Kada je u pitanju ljetni prelazni rok samo Sarajevo i Borac su uspjeli nešto da zarade. Malo i premalo!
Sarajevo već šestu godinu u nizu uspjeva da proda nekoga što se može nazvati i uspjehom ako pogledamo dešavanja u ostalim klubovima. Ali ni Bordo tim ne može da se pohvali nekom posebnom zaradom. Tim sa Koševa je za tri igrača ovog ljeta inkasirao tek 1,738 miliona evra. Većina, čak 1,5 miliona evra, je otišla na transfer Muhameda Buljubašića u Rizespor. Rekordna prodaja Gojka Cimirota od 1,68 miliona evra ostala je na snazi, a kako stvari stoje još dugo vremena će biti na vrhu.

Uz Sarajevo nešto je zaradio i Borac. To nešto se svodi na 400.000 evra za transfer Jove Lukića u Rumuniju.
S obzirom da su prekinuli post od dvije godine može se reći da su napravili korak naprijed, ali kakve transfere gledamo u modernom fudbalu ovo je samo kap u moru. Naravno da Borcu svaki evro znači, a sada ćemo vidjeti da li će crveno-plavi uspjeti da iskoriste to što igraju evropsku jesen i naprave prvi milionski transfer u istoriji kluba.
Najveća prodaja do sada je odlazak Vladana Danilovića u Nacional za 500.000 evra. Znači milionski transfer je i dalje miljama daleko. Ima Borac trenutno nekoliko mladih igrača koji bi mogli da donesu nešto timu iz Platonove ulice, a tu prije svega mislimo na sjajnog Davida Vukovića kojem se predviđa blistava karijera.

Borac će tek imati priliku da iskoristi nastupe u Evropi ove jeseni, a to nije uspio Zrinjski. Tim iz Mostara nakon istorijskog plasmana u grupnu fazu UEFA takmičenja nije uspio da zaradi niti cent na prodaji igrača. Niti jedan cent! A imali su dobre rezultate među kojima treba istaći veliku pobjedu protiv AZ Alkmara.
Situacija u BiH fudbalu se popravlja. Infrastruktura napreduje i ulažu se milioni, dočekali smo i VAR ove sezone, a utakmice su sve gledanije i zanimljivije. Kvalitet se diže, a to se vidi i po rezultatima u Evropi, mada je sigurno da to može još dosta bolje.
Pa tako prodaja igrača upada u oči. Nećemo porediti BiH sa najjačim ligama to ne bi imalo smisla, ali je dovoljno samo baciti oko u komšiluk. Srbija, Hrvatska i Slovenija jesu kvalitetnije lige, ali ne baš toliko. I na bh. terenima ima mladih igrača koji mogu da donesu zaradu svojim klubovima, kao što je to u pomenutnim ligama. Naravno Dinamo, Crvena zvezda, Partizan kolo vode, ali velike transfere prave i uslovno rečeno manji klubovi.
Evo recimo Radnički 1923 je ovog ljeta prodao Milana Aleksića Sanderlendu za 3,5 miliona evra. Igor Miladinović je iz Čukaričkog otišao u Sent Etjen za tri miliona evra, a istu cifru je zaradila Vojvodina na prodaji Mihaila Ivanovića.
U Hrvatskoj imamo primjer Franje Ivanovića koji je za četiri miliona evra napustio Rijeku. Ramon Mirez je za milion manje iz Osijeka otišao u Al Džaziru, a tri miliona je zaradila Lokomotiva na transferu Marina Stotičeka.
Klubovi koji kolo vode u Premijer ligi i koji osvajaju šampionske krune ne mogu ni da priđu ovim ciframa, pa šta tek onda očekivati od ostalih klubova.
I da, ovo su samo primjeri od ovog ljeta. I primjeri prodaje. Da ne pričamo o tome da ovi klubovi troše veliki novac i na kupovinu igrača, ali to je tek posebna priča i pitanje je kada ćemo dočekati takve milionske transfere u Premijer ligi. I da neki će reći u Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji je stanje još gore, ali eto valjda se treba porediti sa boljima i onima koje vjerujem možemo stići.
Da li je rješenje veće ulaganje u omladinske škole? Vjerovatno jeste je treba samo pogledati druge klubove i prepisati od njih. Evo ove godine u Premijer ligi imamo pravilo da na terenu u svakom trenutku mora da bude najmanje jedan igrač do 21 godine. Vidjećemo da li će to donijeti neke promjene u ovom segmentu. Ali, jedno je sigurno bez jakih transfera bh. klubovi će teško opstati jer fudbal odavno nije samo igra nego biznis u kojem se vrte ogromne cifre.
Nije lako upasti u kolo, ali kad upadnete onda ste na konju kako naš narod voli da kaže!
tijana
svi lafo neki sportisti, a niko jetru nema, samo piju i puše i kako da zarade od takvih igrača
dejan
Kod nas samo FK Sarajevo i Borac imaju para, ostali krpe kraj s krajem
strahinja
Sirotinjo i Bogu si teška…
simon
eee da nam je to jedino gdje kaskamo
bosko
Nije niko lud kupovati amatere
boris
sve amater do amatera
sava
ko još prati ovaj naš domaći fudbal
aleksa
U svemu mi kaskamo