Škotska lako savladala Ukrajinu

Rezultatom 3:0 Škotska je pobijedila Ukrajinu.

Prvog dana prošlog juna, Škotska je na svom Hampden Parku ugostila Ukrajinu, tada još u sklopu dodatnih kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo. Gosti s istoka Evrope slavili su u toj utakmici sa 3:1, a večeras je odigran svojevrsni uzvrat, bila je to utakmica četvrtog kola lige B u UEFA-inoj Ligi nacija.

Opet se igralo na Hempdenu, ali ove reprezentacije nisu bile tako raspoložene i efikasne, sve tamo do same završnice. Večerašnji je rezultat bio 3:0, u toj važnoj utakmici za rasplet ove grupe, odnosno moguće rješavanje putnika u elitni razred ovog takmičenje.

Škoti su bolje ušli u utakmicu te bili aktivniji tokom čitavog prvog poluvremena, pa i ne čudi da su stvorili više prilika i imali veći broj udaraca prema golu. Najopasniji su bili oni iz sredine prvog poluvremena, u oba navrata zapaženu ulogu imao je Stjuart Armstrong. Prvo je, u 20. minuti, odličnim ubačajem pronašao Rajana Kristija, ali njegov udarac glavom prohujao je pored stative.

Dvije minute kasnije, Armstrong je i sam pokušao svladati Anatolija Trubina, niskim šutem s ruba šesnaesterca, ali je to ukrajinski golman s lakoćom odbranio. Ukrajinci su na kraju utakmice ostali bez ijednog udarca unutar okvira gola, a ponajviše su se istakli u prvoj minuti sudijske nadoknade.

I to u negativnom svjetlu, stoper Valerij Bondar grubim je startom zaustavio Čea Adamsa, koji je bio na putu prema protivničkom golu. Oštra je bila ta Bondarova reakcija, pogotovo u situaciji gdje je umalo bio posljednji igrač odbrane, ali izvukao se samo sa žutim kartonom.

U nastavku, gledali smo istu situaciji kao i u prvom dijelu, domaći su često napadali i tražili vodeći pogodak, a Ukrajinci su čekali svoju priliku iz nekog kontranapada. Armstrong je zaslužan i za prve škotske prilike u nastavku, opet u kratkom razmaku, u 58. i 60. minuti. Dva puta je gađao iz solidne pozicije, prvi udarac završio je tačno u Trubinovim rukama, dok je kod drugog podosta prebacio gol.

Teško je Ukrajina živjela u tim trenucima, posebno u 63. minuti, kada su Škoti imali dvije sjajne šanse, u razmaku od samo 12 sekundi. U oba navrata je prijetio Adams, oba puta glavom iz blizine, ali u prvoj situaciji se ispriječila prečkaa, dok je u drugoj sjajni golman Trubin. Taj period velike domaće dominacije konačne je okrunjen na isteku 70. minute, kada su Škoti konačno poveli.

Dugo je trajala ta njihova akcija, ukrajinski defanzivci nikako nisu mogli raščistiti situaciju i poslati loptu daleko od svog šesnaesterca. Nje se nekako dokopao Džon Mekgin i napokon uspio savladati Trubina, za svoj 14. pogodak u 49. nastupu za reprezentaciju. Ovaj Aston Vilin fudbaler u odličnoj je reprezentativnoj formi, u posljednje četiri utakmice upisao je po dva gola i dvije asistencije.

Do kraja utakmice, škotski igrači tražili su i povećanje tog vođstva, odnosno konačno rješenje pitanja pobjednika. U tome su i uspjeli, u 80. je na 2:0 povisio Lindon Dajks, samo četiri minute nakon ulaska u igru s klupe. Bila je to klasična ostrvska akcija, iz ugla je ubacio Rajan Frejzer, još jedan džoker s klupe za selektora Stiva Klarka, a najviši je u skoku bio ovaj napadač Kvins Park Rendžersa.

Frejzer i Dajks nisu se na tome zaustavili, u 87. su doslovno prekopirali svoju raniju akciju, opet je ovaj 26-godišnji igrač mrežu zatresao glavom, nakon ubačaja iz kornera. Sada je Dajks došao do brojke od osam golova u najdražem dresu, u svom 24. nastupu.

Za to će joj biti dovoljna i dva remija u ta dva zaključna kola, na domaćem terenu protiv Irske te na gostovanju kod Ukrajine, odnosno na neutralnom terenu u Poljskoj. No, ako bi Ukrajinci slavili u tom posljednjem kolu, Škotima ne bi bila dovoljna ni tri boda, iz te eventualnu pobjede nad Ircima. Mnogo je tu još kalkulacija, ali sve će biti jasno početkom naredne sedmice, kada će se zaključiti takmičenje u Ligi nacija.