(VIDEO) Ovo je njihovo takmičenje: Spektakl u Budimpešti pripao Sevilji

Fudbaleri Sevilje su nakon boljeg izvođenja penala savladali ekipu Rome sa 5:2 (1:1 u 120 minuta) i tako su po sedmi put osvojili Ligu Evrope.

Već prije finala se znalo da će se istorija pisati, jer Žoze Murinjo nikada nije izgubio evropsko finale, a Sevilja nikada nije napustila poražena teren u finalu Lige Evrope. I bolje su Italijani krenuli, imali su kontrolu posjeda, dosta više se igralo na polovini španske ekipe i u 12. minutu Roma je imala veliku šansu kada je lopta došla do Leonarda Spinacole koji je šutirao s desetak metara, no Bono je to odbranio.

Pomalo se Sevilja oslobađala pritiska, no i dalje je Roma bila ta koja je diktirala ritam igre. Tražili su igrači iz “Vječnog grada” penal u 32. minutu, ali je sudija procijenio da Nemanja Gudelj, koji je smogao snage nakon porodične tragedije da igra u finalu,  nije napravio prekršaj za najstrožu kaznu. Ipak samo tri minuta kasnije Đanluka Manćini je poslao loptu sa sredine u prostor Paolu Dibali koji je bez većih problema uspio da istrči to i smjesti je iza Bona za 1:0.

Zatim je Sevilja krenula dosta ofanzivnije i u sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena Ivan Rakitić je pokušao s nekih 20 metara, ali je pogodio stativu i na pauzu se otišlo s rezultatom 1:0.

Očekivano Španci su krenuli dosta jače u nastavku, preuzeli su kontrolu i sve im se veoma isplatilo u 55. minutu kada je Manćini loše reagovao poslije centaršuta Hesusa Navasa i matirao je svog golmana za 1:1. Nevjerovatno šta su fudbaleri Rome propustili u 65. minutu Tejmi Ejbramah je šutirao s par metara, Bono je odbranio i lopta se odbila do Rodžera Ibanjeza koji je loše šutirao i tako je ostalo 1:1.

U 75. minutu došlo je do susreta Ibanjeza i Lukasa Okamposa, a Entoni Tejlor je svirao penal za Sevilju, ali je nakon gledanja snimka odlučio da nema jedanaesterca. Onda su igrači Rome tražili penal nakon igranja rukom Fernanda u 82. minutu, no Tejlor je rekao da od toga nema ništa. Odmah zatim je iz slobodnog udarca proigran Andrea Beloti koji je došao u sjajnu šansu, ali je to otišlo pored gola.

U sudijskoj nadoknadi Jusef en Nesiri je pokušao glavom s manje do deset metara, no to je prošlo iznad gola. Onda je Fernando u posljednjem minutu poslao loptu pored gola i tako se ušlo u produžetke. Tu u prvih 15 minuta nije bilo puno dešavanja na terenu, a pred kraj drugog produžetka je došlo do verbalnog sukoba između Murinja i fudbalera Sevilje, no na sreću sve se brzo smirilo. Na samom kraju Kris Smoling je pogodio prečku i zatim se pristupilo izvođenju penala.

Okampos je prvi šutirao i lagano je savladao Rui Patrisija, a onda je Kristante izjednačio. Prednost Sevilji je vratio Lamela, pa je Bono odbranio kapiten Manćiniju. Rakitić je sigurno potvrdio prednost Špancima, pa je Ibanjez pogodio stativu, a zatim je Montiel promašio penal. No sudije su utvrdile da je Patrisio krenuo ranije i ponovio se penal,  a Montiel je sada bio precizan za sedmu titulu u Ligi Evrope.

će kao osvajač Lige Evrope naredne sezone igrati u Ligi šampiona.