Zrinjski ponovo kralj Mostara: Velež i dalje bez trijumfa Pod Bijelim brijegom

Zrinjski je pobijedio Velež u okviru derbija 26. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine.

Poslije nekoliko inicijalnih poluprilika, domaći sastav Zrinjskog je do prednosti došao u devetom minutu kada je poslije centaršuta sa lijeve strane Toni Šunjić glavom spustio loptu, a istu iz prve poluvolej udarcem u mrežu smjestio Mario Ćuže.

Četiri minute kasnije je Velež došao do prve ozbiljne prilike. Klemen Šturm je centrirao da bi kapiten Nermin Haskić sa nekih 16 metara glavom šutirao pored desne stative gola Zrinjskog.

Sjajnu šansu je Zrinjski imao u 28. minutu kada je Matija Malekinušić šutirao sa distance, ali je njegov precizan i jak udarac ipak završio u rukama golmana Veleža Osmana Hadžikića.

Stativa Zrinjskog se zatresla u 42. minutu poslije sjajnog pokušaja iz slobodnog udarca Giorgija Gulijašvilija.

Igrao se 47. minut drugog poluvremena kada je Hrvoje Barišić sjajno pronašao Nemanju Bilbiju da bi on poslao ubačaj na drugu stranu. Ipak na nesreću Zrinjskog, a sreću Veleža, Malekinušić je katastrofalno šutirao iz prve te prebacio kompletan gol.

Uzbuđenje na drugoj strani je viđeno u 50. minutu jer je poslije sjajnog dodavanja Ede Vehabovića mrežu Zrinjskog zatresao Vito Čuić. Pogodak je ubrzo poništen zbog ofsajd pozicije mladog veznog fudbalera “Rođenih”.

Na terenu je mirovalo sve do 68. minute kada je Haskić sjajno ostavio loptu na ivici šesnaesterca Emiru Haliloviću da bi još jednom stativa bila saveznik Zrinjskom.

Ali, samo minut kasnije bljesnula je kontra Zrinjskog. Izašao je Malekinušić jedan na jedan sa Hadžikićem koji je odbranio njegov pokušaj te ubrzo skinuo udarac i Tomislava Kiša.

Zatišje je prekinuto u 90. minutu. Tičinović je iskoristio grešku Halilovića i imao šansu da zaključi pobjedu Zrinjskog, ali se ponovo sa jednom sjajnom intervencijom istakao Hadžikić.

U nadoknadi vremena više nije bilo ozbiljnijih prilika te je Zrinjski slavio sa konačnih 1:0 i time se osvetio za poraz iz prošlog derbija kada ih je Velež savladao sa 3:0 na terenu stadiona “Rođeni”.

Takođe, Velež je i dalje bez pobjede protiv Zrinjskog “Pod Bijelim brijegom” kada su u pitanju ligaške utakmice.