Škotska - Češka 2:0 (KRAJ); Fantastični Šik srušio Škote (VIDEO)

Od 15h u Glazgovu snage će u okviru grupe D odmjeriti Škotska i Češka, a selektori dva tima odlučili su se za svoje početne postave.

Stiv Klark se odlučio da na teren pošalje sljedećih 11 igrača: Dejvid Maršal – Grant Henli, Lijam Kuper, Džek Hendri – Stiven Odonel, Stjuart Armstrong, Džon Mekgin, Skot Mektominej, Endru Robertson – Lindon Dajks, Rajan Kristi.

Jaroslav Šilhavi na teren će poslati ovu postavu: Tomaš Vaclik – Vladimir Kufal, Ondrej Celustka, Tomaš Kalas, Jan Boril – Tomaš Souček, Aleks Kral, Lukas Mazopust, Vladimir Darida, Jakub Jankto – Patrik Šik.

Ovu utakmicu sudiće Danijel Zibert iz Njemačke.

Uživo:

90+5′ KRAJ.

87′ Nova dvostruka izmjena u Češkoj. Šik i Vladimir Darida napuštaju teren, a šansu su dobili Mihael Kremenčik i Petr Ševčik.

84′ Forest je primio loptu na desnoj strani i potom predriblao dva Čeha, a njegov je udarac u klizećem startu izblokirao Ondrej Celustka

82′ Nisbet je šutirao iz velike daljine, lopta je ponovo zakačila Kalasa, ali je ovaj put time olakšala posao Vacliku koji je mirno uhvatio loptu.

79′ Džejms Forest je na terenu umjesto Odonela. Kevin Nisbet je takođe dobio šansu, a iz igre je izašao Dajks.

77′ Skot Mektominej u gužvi u šesnaestercu upućuje volej udarac koji odlazi daleko preko prečke.

72′ Dvostruku izmjenu radi Šilhavi. Adam Hlozek i Matej Vidra su na terenu umjesto Mazopusta i Jankta.

68′ Tomaš Holes je ušao kod Čeha umjesto Aleksa Krala

67′ Nove izmjene kod Škota. Hendri je napustio igru, a na terenu je Kalum Mekgregor. Rajan Frejzer je takođe na terenu, a on je zamijenio Armstronga.

66′ Vaclik se ponovo istakao odličnom intervencijom. Kalas je promašio loptu koja je išla ka njemu i to je otvorilo prostor za Dajksa čiji udarac u lijevu stranu ispruženom lijevom nogom zaustavlja češki golman.

62′ Nakon centaršuta Granta Henlija s desne strane Adams je glavom spustio loptu za Dajksa čiji pokušaj sa svega par metara udaljenosti od gola pravovremenim skraćivanjem ugla brani Vaclik.

61′ Stjuart Armstrong je povukao loptu kroz sredinu terena i šutirao s 20 metara, lopta se od Kalasa odbila i ponovo prevarila Vaclika, ali je ovaj put završila par centimetara iznad prečke.

52′ GOOOOL. Šik je udarcem s pola terena lijevom nogom preduhitrio istrčalog Maršala i pogodio mrežu iz velike daljine.

49′ Robertson je poslao dugu loptu na protivničku polovinu, a Kalas je nespretnom reakcijom prebacio svog golmana koji je vrhunskom reakcijom u trku prema nazad vrhovima prstiju loptu skrenuo van okvira gola.

48′ Škoti uzvraćaju odličnom prilikom. Džek Hendri je s linije šesnaesterca šutirao ka golu, lopta je prošla pored Vaclika, a potom zatresla prečku.

47′ Šik se ponovo našao u odličnoj situaciji. U prvom napadu drugog poluvremena češki napadač je napravio solo prodor, ali mu je lopta na kraju akcije pobjegla od noge, pa je uspio da šutira vrhom stopala i izazove novu odbranu Maršala.

46′ Počelo je drugo poluvrijeme. Če Adams je u redovima Škotske zamijenio Kristija.

45+2′ Kraj prvog poluvremena.

42′ GOOOOOL. Šik pogađa glavom nakon šestog centaršuta Češke u samo 100 sekundi. Ubačaj iz kornera preskočio je sve igrače, a onda je Kufal ubacio loptu s druge strane, a visoki napadač glavom pogodio desnu stranu gola.

41′ Tri centaršuta ubacili su fudbaleri Češke pred gol Maršala u istom napadu, ali su na kraju uspjeli izboriti tek korner.

34′ Novi prodor Robertsona po lijevoj strani donio je opasnost pred golom Vaclika. Fudbaler Liverpula je nakon što je predriblao tri igrača ubacio loptu ka sredini peterca, a tamo je najviši u skoku bio Kalas koji je glavom udaljio loptu iz svog šesnaesterca.

32′ Robertsonu se ukazalo puno prostora na lijevoj strani, a loptu mu je u prostor dodao Rajan Kristi. Lijevi bek je iz prve šutirao ka golu gađajući gornji lijevi ugao, ali je Tomaš Vaclik odličnom intervencijom gornjom rukom loptu prebacio preko prečke.

30′ Česi su sada dobili nešto više prostora preko lijeve strane, ali lopta koja je bila upućena ka Tomašu Součeku koji se nalazio u blizini peterca presječena je u posljednjem trenutku od strane Lijama Kupera

28′ Obje ekipe preskakanjem igre pokušavaju doći do prilika, ali u tome ne uspijevaju. Dobra pomjeranja i pravovremene procjene štopera ne dozvoljavaju prebacivanja lopti preko posljednjih linija.

18′ Škoti brzo uzvraćaju velikom prilikom. Brzim trkom Endru Robertson osvojio je prostor po lijevoj strani, a potom ubacio za Lindona Dajksa kojeg je dobrom postavkom omeo Tomaš Kalas i tako ga natjerao da gađajući bliži ugao gola promaši njegov cijeli okvir.

16′ Maršal sada spašava svoju ekipu. Odličan solo prodor po lijevoj strani terena uradio je Jankto i potom odigrao povratnu loptu za Patrika Šika koji iz prve snažno šutira u bliži ugao, a to škotski golman brzim spušanjem na zemlju zaustavlja desnom rukom i šalje loptu u novi korner.

13′ Češka se već ustabilila na protivničkoj polovini, a do nove prilike došli su preko slobodnog udarca iz velike udaljenosti. Jakub Jankto je ubacio loptu pred gol, a ona je napustila granice igrališta prije nego što su njegovi saigrači uspjeli stići do nje.

10′ Česi su prvi prelazak na škotsku polovinu ostvarili preko duge lopte na Patrika Šika, koji je dominantnim skokom zadržao istu na protivničkoj polovini, potom se razvio dug napad nakon kojeg je bezopasan centaršut bez puno problema uhvatio Dejvid Maršal

5′ Prvu priliku na utakmici imali su Škoti preko Džona Mekgina čiji je udarac s peterca izblokiran i odbijen u korner nakon velike pogreške u češkoj odbrani. Škotska je ofanzivnija ekipa u otvaranju utakmice, te se igra odvija uglavnom na polovini koja pripada Češkoj.

1′ Počela je utakmica na “Hempden parku”