Srbiju će na Olimpijskim igrama u boksu predstavljati troje takmičara i to dvije dame i jedan muškarac, a sve nade Srbi polažu u troje boksera sa ciljem da ispišu istoriju u Parizu…
Prvi podaci o boksu datiraju iz drevnog Egipta (3000 godina p.n.e.), a na Igrama su od VII vijeka p.n.e. Sa raspadom Rimske imperije je došlo do prestanka borbi sve dok u Engleskoj 1880. godine nije počelo organizovanje bokserskih nadmetanja.
U prvim organizovianim borbama je postojalo samo pet težinskih kategorija: Bantam (-54kg), pero (-57kg), laka (-63.5kg), srednja (-73kg) i teška (bez ograničenja u težini takmičara).
Kada je, u Sent Luisu 1904. godine, boks imao svoj olimpijski debi, takmičare su imale samo SAD, a mnogo godina kasnije Amerikanci su dominirali bokserskim arenama, osvajajući ukupno 109 medalja (od čega 48 zlatnih) od 842 medalje dodijeljenje na takmičenjima u boksu na Olimpijskim igrama.
Od 1904. godine, boks je bio na progaramu svih Igara do današnjih dana, sa izuzetkom 1912. godine u Štokholmu, kada je poštujući zabranu organizovanja bokserskih mečeva (po švedskom zakonu), boks skinut sa programa Igara.
Od 1984. je došlo do nekoliko značajnih izmena u pravilima takmičenja na Igrama: u Los Anđelesu (1984.) je zaštitna kaciga postala obavezna za sve takmičare; u Barseloni 1992. je uveden elektronski sistem praćenja meča u cilju veće objektivnosti suđenja; 2007. godine je standardizovano bodovanje.
Ženski boks je imao svoju premijeru u Londonu 2012, a upravo dvije žene, te jedan muškarac u 27. i 28. jula predstavljaće Srbiju na Olimpijskim igrama u Parizu.
Sara Ćirković nastupaće u bantam kategoriji, a ova mlada bokserka već ima brojne medalje, iako ima samo 20 godina. Osvojila je Ćirković Evropsko prventsvo 2024. godine, srebrnu medalju 2020. godine, 2021. srebro na prvenstvu za omladince, te godinu dana nakon zlato na istom. Prije dvije godine Sara je osvojila i zlatnu medalju na Svjetskom prvenstvu za omladince.
Saru prate Rusi Natalija Šadrina i Vahid Abasov, koji predstavljaju preostala dva člana na strani Srbije. Šadrina ima 34 godine i nastupaće u lakoj kategoriji, a takođe je ovogodišnja Evropska prvakinja u svojoj kategoriji. Abasov ima 27 godina i boriće se u velter kategoriji, a Evropski šampion je bio 2022. godine, dok je ove godine osvojio treće mjesto.
Predvođeni selektorom Mirkom Ždralom i kubanskim trenerom Pedrom Sančesom, Ćirković i Šadrina su 20-ak dana boravile u olimpijskom kampu u francuskom gradu Vitelu, gdje su spremale formu za Olimpijske igre, a u Parizu im se pridružio i Abasov.
Pred sam nastup u Parizu, srpske boksere je za MeridianSportBH prokomentarisao Stefan Berić, bivši kik-bokser iz BiH, juniorski prvak RS 2013. godine i trenutni trener u Banjoj Luci.
“Vahid i Natalija su se dobro pokazali na kvalifikacijama za Olimpijske igre prilikom ostvarivanja normi, a uzeli su i potrebne medalje koje bi ih mogle dovesti do dobrih rezultata” – rekao je Berić i dodao:
“Od trojice sportista koji će predstavljati Srbiju u boksu, istakao bih Saru Ćirković koja ima daleko najveći potencijal, a s obzirom da je prilično mlada i da je već osvojila i evropsko i svjetsko zlato. Ako gledamo realno, niko od ovo troje sprotista nije favorit u svojim grupama, jer su protivnici veoma teški, ali mislim da se Sara ističe i da bi mogla doći do potencijalne medalje, gledajući njene dosadašnje rezultate”.
Osvrnuo se Berić i na rezultate srpskih boksera u posljednje vrijeme.
“Ako bih pogledao Srbiju uopšteno kroz boks, trenutno je veoma jaka, a što potvrđuje činjenica da su Srbi uzeli 20 medalja na Evropskom prvenstvu ove godine, od toga 11 medalja je pripalo ženama, a 9 muškarcima” – rekao je Stefan i nastavio:
“Istakao bih Jovana Nikolića koji je uzeo zlato, a bio je i višestruki prvak u kik-boksu. Takođe, uz Jovana se ističe i Veljko Ražnatović koji je osvojio bronzu, ali je izgubio od višestrukog svjetskog prvaka, što je takođe izvanredan rezultat”.
Inače, Sara Ćirković će prva u ring. Ona će nastupiti 27. jula u kategoriji do 54 kilograma. Ceremonija svečanog otvaranja na programu je u petak.