Organizacija za zastupanje tenisera koju su osnovali Novak Đoković i Vasek Pospišil pokrenula je tužbu protiv upravnih tijela profesionalnog tenisa, označavajući eskalaciju u borbi za osiguranje boljih prava za igrače.
Šestogodišnje Udruženje profesionalnih tenisera, koje se bori da izazove promjene u sistemu, sada vodi sudski postupak protiv ATP tura, VTA tura, Međunarodne teniske federacije i Međunarodne agencije za integritet tenisa. U tužbi na 163 stranice, podnesenoj američkom okružnom sudu za južni okrug Njujorka, kao tužioci se navodi 12 sadašnjih i bivših igrača, uključujući Đokovića, Pospišila, Nika Kirjosa i Soranu Cirsteu.
U njemu se navodi da su upravljačka tijela sistematski suzbijala konkurenciju, manipulisala strukturama nagradnog novca i nametala restriktivne sisteme rangiranja koji sprječavaju igrače da traže alternativne zarade. U tužbi se takođe optužuje ITIA za kršenje prava igrača kroz invazivne antidoping i antikorupcijske prakse.
U saopštenju u kojem je najavljena tužba, PTPA je tu pravnu akciju opisao kao neophodan korak nakon godina neuspjelih pokušaja da se podstakne reforma.
“Nakon višegodišnjih napora u dobroj vjeri da reformiše profesionalni tenis, PTPA je poduzela odlučnu pravnu akciju. Tužbe razotkrivaju sistemsku zloupotrebu, anti-konkurentske prakse i očito zanemarivanje dobrobiti igrača koje traje decenijama” – piše u saopštenju.
U tužbi, čiju je kopiju objavio Guardian, tvrdi se da upravljačka tijela funkcionišu kao “kartel”, provodeći kruti ekonomski sistem koji održava zarade igrača umjetno niskim. Ističe primjer iz Indian Velsa, gdje je milijarder, vlasnik turnira Leri Elison bio blokiran da poveća novčanu nagradu zbog ATP i VTA propisa. Tužitelji tvrde da ovaj sistem onemogućava turnire da se takmiče za talente i tjera igrače na nepoštene ugovore.
“Iza glamuroznog turnira koji promovišu optuženi, igrači su zarobljeni u nepravednom sistemu koji iskorištava njihov talenat, potiskuje njihovu zaradu i ugrožava njihovo zdravlje i sigurnost” – rekao je Ahmad Nasar, izvršni direktor PTPA, u izjavi.
Sistem rangiranja je još jedna glavna tačka sporenja. Igrači zarađuju bodove za rangiranje samo takmičeći se na ATP i vTA događajima, za koje PTPA tvrdi da ih prisiljava na neodrživ raspored od 45 sedmica godišnje. Dodatno, upravna tijela izriču klauzule o netakmičenju i kazne za igrače koji učestvuju na alternativnim turnirima. Osim finansijskih pitanja, tužba takođe naglašava zabrinutost za dobrobit igrača. PTPA tvrdi da su upravna tijela zanemarila zdravlje igrača prisiljavajući sportiste da se takmiče po ekstremnim vrućinama i kasno u noć, navodeći nedavne incidente na Australian Openu i US Openu.
Međunarodna agencija za integritet tenisa, koja nadgleda istrage o borbi protiv dopinga i korupcije u sportu, optužena je da radi sa malo odgovornosti, podvrgavajući igrače nametljivim pretragama njihovih ličnih uređaja, ponovljenim testovima na droge i dugim ispitivanjima bez pravnog zastupnika. Tužba sugeriše da se ove mjere koriste kao sredstvo kontrole, a ne kao istinski napori da se održi integritet u sportu.
Pospišil, bivši šampion Vimbldona u dublu, naglasio je da se tužba ne radi samo o novcu već o fundamentalnoj pravičnosti i dostojanstvu.
“Ja sam jedan od srećnijih igrača i još uvijek sam morao da spavam u autu kada sam putovao na utakmice na početku karijere. Zamislite da mu se NFL igraču kaže da mora da spava u svom autu na utakmici u gostima. Nijedan drugi veliki sport ne tretira svoje sportiste na ovaj način”.
PTPA je osnovana 2019. godine kako bi predstavljala igrače nezavisno od ATP i VTA, koji takođe služe kao upravljačka tijela za muški i ženski profesionalni tenis. U tužbi se navodi da je ATP aktivno nastojao suzbiti PTPA, uključujući uvođenje pravila koja kažnjavaju igrače koji su povezani s organizacijom. Jedna takva promjena pravila uklanja pravo na penzijske beneficije i učešće u vijeću igrača za one koji su povezani sa „neprijatnim organizacijama“ kao što je PTPA.
Đoković je glasno govorio o potrebi za pravednijim sistemom, tvrdeći da igrači zaslužuju veći udio u višemilionskim prihodima ovog sporta. Tužba povlači paralele sa istorijskim pravnim bitkama u drugim sportovima, uključujući slučaj rezervne klauzule u Major League Baseballu i borbu Nacionalne košarkaške asocijacije za slobodno djelovanje. Ako bude uspješan, mogao bi dovesti do velikih strukturnih promjena u profesionalnom tenisu, uključujući restrukturiranje modela podjele prihoda i ranga.