Taekvondo trenerica Delila Ramić pričala je za MeridianSportBH o tome kako se našla u tom sportu i generalno kakvo je stanje ženskog sporta u Bosni i Hercegovini.
Četvrti u nizu intervjua o ženskom sportu u Bosni i Hercegovini je sa djevojkom koja je počela trenirati taekvondo dok se on još podrazumijevao kao muški sport.
“Roditelji su, od mog ranog uzrasta, prepoznali i podržavali moju želju za sportom, što me dovelo do taekvondoa, tada poznatog kao muškog sporta, što je bila ideja mog oca i hvala mu na tome” – ističe Ramić.
Ona smatra da se bavljenjem sporta prije svega jača samopouzdanje, a bavljenje borilačkim sportovima je bitno kao sama zaštita.
“Benefiti sporta tipa zdravlja, razvoja i jačanja samopouzdanja se podrazumijevaju, ali smatram da je, posebno u posljednje vrijeme, bavljenje borilačkim sportom, odnosno učenje samoodbrane, od izuzetne važnosti za sve djevojčice, zbog neadekvatne zaštite žena u društvu i strašnih scena nasilja nad ženama kojim smo svjedoci vrlo često. Trebamo promovisati sportove i osigurati pristup sportskim kolektivima od ranog doba. Podrška roditelja je vrlo bitna” – navela je Delila.
Kada se odlučila baviti ovim sportom nije bilo osporavanja, ali je bilo neobično prije dvadesetak godina da trenira taekvondo.
“Taekvondo više nije percipiran kao muški sport, i danas je omjer dječaka i djevojčica rekla bih gotovo jednak, oko 50/50. Treniranje taekvondoa je kao i treniranje bilo kojeg drugog sporta, uz povremene modrice na nogama, što je uobičajeno za borilačke sportove” – kazala je uz osmijeh Ramić i objasnila da u klubu Victory trenutno ima više djevojčica nego dječaka:
“Ne bih rekla da je bilo sumnji i osporavanja, bar ne da sam ja znala. Bilo je neobično da neka djevojčica trenira taekvondo prije dvadesetak godina kad sam se ja počela baviti njim i bila sam jedina djevojčica tad u svom klubu. Međutim jako sam srećna jer u mojoj školi trenutno trenira više djevojčica nego dječaka. Biti trener je izuzetno zadovoljstvo jer omogućava sudjelovanje u odgoju djece od rane dobi, gradnju posebne veze s njima i stvaranje porodičnog okruženju”.
Za kraj nam je pričala da je položaj ovog sporta u državi sve bolji zahvaljujući dobrim rezultatima, ali ženski sport ima velike finansijske probleme.
“Zahvaljujući vrlo značajnim rezultatima na svjetskoj taekvondo sceni koju su naši takmičari napravili položaj taekvondoa u našoj družavi je sve bolji. S finansijske strane nema puno razlike između muškog i ženskog sporta, jer svi imaju probleme” – navela je Delila.
Delili zahvaljujemo na odvojenom vremenu i želimo joj puno sreće u daljoj karijeri i životu.
Piše: Dejan Jovičić