Kanada nakon velike drame srušila Španiju

Kanada je u 2. kolu druge faze Mundobasketa savladala Španiju sa 88:85.

Ova utakmica je za obje ekipe bila odlučujuća za plasman u četvrtfinale. Predstavnik Sjeverne Amerike je izborio plasman među najboljih osam ekipa svijeta, dok su aktuelni šampioni završili svoje učešće na ovom Svjetskom prvenstvu.

Kao što rezultat pokazuje, meč je bio izuzetno neizvjestan. Prva četvrtina je završena neriješenim rezultatom (21:21), a u drugoj su se Španci odvojili na dvocifrenu prednost, pa su na veliki odmor otišli sa 48:38.

Kanada je u prvoj polovini trećeg kvartala došla do izjednačenja i preokreta, međutim Crvena furija je odbila nalet protivnika i ponovo se vratila na nešto veću razliku, pa je u finalnih deset minuta ušla sa +12 (73:61).

Kanada je u četvrtoj četvrtini uspjela uhvatiti potpuni priključak, a na minut i po do kraja na semaforu je stajalo 78:77 za Španiju. Vili Ernangomez je potom pogodio oba slobodna bacanja, da bi Dilon Bruks trojkom izjednačio na 80:80.

Aleks Abrines je na drugoj strani izgubio loptu, što je pogotkom sa poludistance kaznio Šai Gildžus-Aleksander za 82:80. Isti igrač je povećao i na 84:80, a potom je Huan Nunjez brzo smanjio na 84:82.

Gildžus-Aleksander je bio precizan za 86:82, a Santi Aldama je zatim pogodio trojku za 86:85. Najbolji igrač Kanade je još jednom ubacio oba penala za 88:85, a Abrines je promašio trojku za izjednačenje i konačan ishod je ostao 88:85.

Kod pobjednika, najefikasniji je bio Gildžus-Aleksander sa 30 poena, a na drugoj strani se istakao Vili Ernangomez sa 25. Kanađani će u četvrtfinalu igrati protiv Slovenije, a taj duel je na programu u srijedu od 14.30h.