Šok u Džakarti: Letonija izbacila Francusku sa Svjetskog prvenstva

Reprezentacija Letonije slavila je u dramatičnom meču drugog kola Svjetskog prvenstva protiv Francuske, a krajnji rezultat je bio 88:86.

Tako je Francuska šokantno ispala sa Mundobasketa, s obzirom da su i u prvom meču poraženi od Kanade, dok će Letonija ovom pobjedom ići dalje.

Igralo se brzo i efikasno od samog početka. Francuska je bolje otvorila ovaj susret, a nakon prve četvrtine imali su sedam poena prednosti (33:26). Nastavili su da održavaju prednost i do kraja prvog poluvremena, a na odmor se otišlo rezultatom 53:49.

Ništa nije slutilo na to da će ovaj susret otići u dramatičnu završnicu nakon završetka trećeg kvartala, u kojem je Francuska potpuno nadigrala Letoniju i pred posljednjih deset minuta su imali višak od 12 poena (74:62).

Letonija je dobila krila u posljednjoj četvrtini, a poenima Artursa Žagarsa prišli su na svega šest poena (75:69), a u nastavku se se stegle ruke reprezentativaca Francuske.

To su iskoristili reprezentativci Letonije, a ubrzo su serijom od 7:0 stigli na samo poen zaostatka (77:76) nakon poena vrlo raspoloženog Žagarsa. U nastavku Nikolas Batum postiže trojku za Francusku, a ekspresno uzvraća sjajni Žagars istom mjerom.

Na minut do kraja Evan Furnije pogađa zta 85:83, a onda Davis Bertans pogađa jedno slobodno bacanje, da bi na 37 sekundi do kraja Rolands Smits sa linije penala preokrenuo rezultat (87:86).

Furnije je u nastavku promašio “flouter”, tako da je Letonija imala posljednji napad. Furnije je napravio faul, a Žagars je na 10 sekundi do kraja pogodio jedno slobodno bacanje. Francuzi su imali posljednji napad, ali je Silvein Francisko promašio trojku za pobjedu.

Letonija u posljednjem kolu igra protiv Kanade, dok će Francuska igrati protiv Libana.